North High School Staff

Name
Position
Phone
Altenburg, Aaron
Social Studies Teacher
Anaclerio, Michael
Social Studies Teacher
Archie, Creola
Spec Ed Paraprofessional
Ball, Sabreena
Science Teacher
Bankston, Timothy
Dean's Assistant
Barclay, Benjamin
Maintenance
Basinger, Jessica
Art Teacher
Biegel, Emily
Special Education Teacher
Bivins, Wendy
Counselor
Boersma, Lisa
Social Studies Teacher
Bonifazi, Robert
Custodian
Booth, Broderick
Assistant Principal of PPS
Braasch, Allison
Guidance Counselor
Bradshaw, Brieana
Cafe
Bradshaw, Latharies
Choral Director
Braviere, Beth
Athletic Trainer
Bulie, Jermaine
Deans' Assistant
Canada, Bernadine
Guidance
Cervantes, Matthew
Special Education Teacher
Chavez, Maria
Social Worker
Chumley, April
Paraprofessional
Cook, Laura
Special Education Teacher
Cook, Roshunda
Special Education Teacher
Correa, Genevieve
Special Education Teacher
Crudup, Daryl
Maintenance
Csoke, Meghan
Math Teacher
Cuevas, Jason
Art Teacher
Business Ed Teacher
Dowd, Ayanna
Speech Pathologist
Dresden, Nicole
Math Teacher
Emerson, Na'Tasha
English Teacher
Ensalaco, James
Physical Education Teacher
Evancho, Bryan
Dean
Evans, Socorro
North Campus Liaison
Evans, TaMikka
Registar
Flood, Gwen
Science Teacher
Flood, Matthew
Social Studies Teacher
Fortier, Tyler
Physical Education Teacher
Fowler, Gloria
Spec Ed Paraprofessional
Fredianelli, Brett
Maintenance
Fredianelli, Jill
Secretary/Asst. Principal for Instruction
Fuentes, Ana
Secretary for PPS
Furmanek, Michael
English Teacher
Garland, Cleveland
Maintenance
Givens, Kallie
Social Studies Teacher
Gladu, Lauren
Asst. Principal of Building Control
Goines, Janetta
Paraprofessional
Goines, Janetta
Paraprofessional
Gonzalez, Vanessa
Chef
Green, Shemika
Mathematics Paraprofessional
Hadler, Julie
Science Teacher
Physical Education Teacher
Hasse, Kelly
Dean's Assistant
Herr, Amy
Social Studies Teacher
Hogan, Gretchen
Nurse
Holubec, Marko
Science Aide
Hood, Catherine
English Teacher
Hooper, Christian
Systems & Support Manager
Horak, Carol
Math Teacher
Hunt, Stacie
Dean
Isberg, Kim
English Teacher
James, Tajmar
Social Worker
Johnson, Ricardo
Director of Career and Technical Education
Jones, Ericka
Social Studies Teacher
Jones, Michelle
Math Teacher
Kauffmann, Stephanie
Special Education Teacher
Kawa, Michael
English Teacher
Koppitz, Michelle
English Teacher
Krusza, Cynthia
Foreign Language Teacher
Krzeminski, Shannon
Physical Education Teacher
Lagunas, Julian
Business Ed Teacher
Lake, Karen
Mathematics Paraprofessional
Langston, Michelle
Attendance
Special Education Teacher
Lick, James
Math Teacher
Like, Lauri
Guidance Counselor
Lindsay, Lori
School Psychologist
Longo, Greggory
Math Teacher
Lorenzatti, Anthony
Physical Education Teacher
Lowery, DeAndre
Dean's Assistant
Physical Education Teacher
Maldonado, Alicia
Custodian
Mansour, Tareg
Math Teacher
Manus, Susan
Spec Ed Paraprofessional
Margraff-Spilde, Jacquelyn
Special Education Teacher
Marshall, Jodi
English Learner Specialist
Martin-Hicks, Tonya
Cosmetology Teacher
Matlock, Ben
Maintenance
Mattison, Bobby
Barbering Teacher
McAfee, Lisha
CTE Executive Assistant
McCraw, Cynthia
Math Teacher
McDaniel, Karla
Science Teacher
McDaniel, Mark
Special Education Teacher
Medina, Juanita
Guidance Counselor
Miles, Brandal
ISS Teacher
Moore, Joshua
Deans Assistant
Moore, Pia
Secretary
Moss, Rebecca
Teacher
Science Teacher
Munoz (Johnson), Eugenia
Spec Ed Paraprofessional
Murawski, Sheri
English Teacher
Navarrete, Ana
Foreign Language Teacher
Newsome, Travis
Spec Ed Paraprofessional
Nichols, Sara
Math Teacher
Olson, Susan
Guidance Counselor
Orr, Michael
IT Support Technician
Owens, Hyrin
Science Teacher
Perez, Erik
Math Teacher
Phillips, Dana
Secretary/Principal
Pignatiello, Anthony
Special Education Teacher
Pisello, Pietro
Music Teacher
Pittman, Ann
Physical Education Teacher
Posley, Shaunwell
English Teacher
Potter, Michelle
English Teacher
Queer, James
Deans' Assistant
Raja, Sheila
Math Teacher
Ramirez, Maria
English Teacher
Ramos, Jennifer
Foreign Language Teacher
Reed, Tonya
North Campus Liaison
Richardson, Jason
Paraprofessional
Robinzine, John
Assistant Superintendent of Career Development
Rogers, Artie
Dean
Rosell, Samantha
Special Education Teacher
Roth, Tyana
English Paraprofessional
Rucinski, Brian
T.F. North Principal
Russo, Christopher
English Teacher
Santos, Josefina
Secretary for Building Control
Schuldes, Fred
Drivers' Education Teacher
Schuldes, Kerry
Asst. Principal for Instruction
Shama, Angela
Guidance Counselor
Smith, Raymond
English Teacher
Spakowski, William
Music Teacher
Speski, Robert
English Teacher
Spilde, Chad
Special Education Teacher
Srebalus, Michael
Maintenance
Stadt, Cathleen
Math Teacher
Stephan, Joe
Social Studies Teacher
Stojanovic, Dragica
Maintenance
Stramaglia, Elizabeth
Special Education Teacher
Stubbs, DeVale
Athletic Director
Tate, Tashara
Special Education
Torres, Thomasina
Spec Ed Paraprofessional
Twietmeyer, Steve
Physical Education Teacher
VanRoosendaal, Mary
Foreign Language Teacher
Viau, Justin
Math Teacher
Vrastil, Stephanie
Deans' Assistant
Watson, Richard
Special Education Teacher
Watt, Rebecca
Special Education Teacher
Webb, Carl
Science Teacher
Webb, Natalie
Paraprofessional
Weber, Megan
Art Teacher
Weber, William
Social Studies Teacher
Winbush-Acoff, Cynthia
Secretary/Asst. Principal for Pupil Personnel
Zivkovich, Randy
Police Liason