South High School Staff

Name
Position
Phone
Agosto, Alma
Paraprofessional
Anderson-Murray, Jennifer
Guidance Counselor
Barnhart, Susan
Business Ed Teacher
Bartlett, Terri
Family & Consumer Science Teacher
Beard, Yasmie
School Psychologist
Beck, Kevin
Math Teacher
Belin, Robert
Math Teacher
Bell, David
Police Liason
Belli, Elissa
Math Teacher
Benson, Cynthia
Foreign Language Teacher
Bergthold, Brian
Student Services Coordinator
Berridge, Hannah
Foreign Language Teacher
Blahunka, Margaret
Math Teacher
Blair, Holly
Science Teacher
Boldrey, Kayleen
Special Education Teacher
Bonin, Leo
Math Teacher
Branch, April
Systems Application Specialist
Brewe, Marc
Athletic Director
Brown, Da'Shun
IT Support
Brown, Michael
English Teacher
Brown-Brooks, Mozella
Business Ed Teacher
Bruntjens, Lauren
Art Teacher
Bryce, Eric
Special Education Teacher
Burk, Nicole
Guidance Counselor
Burt-Lydon, Tracy
Special Education Teacher
Carey, Elizabeth
Family & Consumer Science Teacher
Carpenter-Rawls, Deneen
Nurse
Carreno, Lorena
Librarian
Chant, Heidi
Special Education Teacher
Cherry, Matthew
Social Studies Teacher
Clancy, Leah
Secretary for Building Control
Cocco, Timothy
Physical Education Teacher
Collins, Janine
Dean
Coultas, Sean
Business Ed Teacher
DeGrauwe, Tami
Secretary for PPS
Del Toro, Eva
Paraprofessional
DeRamus, Dwight
Special Education Teacher
DeSomer, James
Foreign Language Teacher
Dillon, Nancy
Special Education Teacher
Dowd, Ayanna
Speech Pathologist
Drewno, Julie
Attendance Clerk
Dyer-Bradford, Ouida
Science Teacher
Evancho, Christine
Secretary
Feltz, Randi
English Teacher
Flynn, Jeanne
English Teacher
Fox, Michael
Math Teacher
Gallagher, Matthew
English Teacher
Garcia, Alejandra
Foreign Language Teacher
Germeraad, Angela
Science Teacher
Gillespie, Todd
Special Education Teacher
Gourley, Jacob
T.F. South Principal
Gross, Jennifer
Special Education Teacher
Music Teacher
Hanrahan, John
Business Ed Teacher
Hanrahan, Sarah
Special Education Teacher
Hanson, Amanda
Science Teacher
Hanson, Chester
Physical Education Teacher
Harris, Nigel
Deans' Assistant
Helbling, Gina
Physical Education Teacher
Holzer, Jeremy
Social Studies Teacher
Isby, Carmencita
Paraprofessional
James, Marcia
Guidance Counselor
James, Tamjar
Social Worker
Jancich, Matt
Science Teacher
Jensen, Trent
Physical Education Teacher
Johnson, Matthew
Guidance Counselor
Jones, Christopher
English Teacher
Kelly, Julie
English Teacher
Kersaan-Potsic, Julie
Music Teacher
Kijewski, Gloria
English Teacher
Killeen, Shawn
Physical Education Teacher
Kirkpatrick, Tanya
Science Teacher
La Vette, Donald
Special Education Teacher
Lagunas, Alejandro
Drivers' Education Teacher
Laschober, Julianne
Math Teacher
Leonard, Pamela
Math Teacher
Leoni, Justin
Deans' Assistant
Lessner, Susan
Science Teacher
Lewers, Christopher
Dean
Lile, Kenya
Deans' Assistant
Majewski, Jeff
Guidance Counselor
Marshall, Jodi
English Learner Specialist
Martin, Colette
Social Studies Teacher
Martin-Dean, LaQuesha
Asst. Principal for Instruction
Massat, Paul
Dean
Massucci, Tracy
Foreign Language Teacher
McAfee, Lisha
Administrative Program Assistant
McGinnis, Mark
Paraprofessional
McGuire, John
Science Teacher
McMahel, Sarah
Special Education Teacher
Metoyer, Jaimie
English Teacher
Meyer, Gail
Librarian
Miller, Yvonne
Paraprofessional
Mitchell, Suzanne
Paraprofessional
Moore, Nicole
Executive Secretary
Mosel, Shane
Special Education Teacher
Mureiko, Carmen
Registar
Murtaugh, Deborah
English Teacher
Natschke, Chiralaine
Counselor
Neely, James
Deans' Assistant
Nelson, Stephen
Social Studies Teacher
O'Connor, Tricia
English Teacher
Oliva, Jordan
Foreign Language Teacher
O'Rourke, John
Asst. Principal for Pupil Personnel Services
Ortiz, Carolina
Science Teacher
O'Toole, Taren
Science Teacher
Owens, Michele
Art Teacher
Padjen, Robert
Physical Education Teacher
Paulauski, Tony
English Teacher
Payne, Darrion
Paraprofessional
Pecora, Therese
Social Studies Teacher
Perez, Erik
Math Teacher
Petrey, Ronnie
Math Teacher
Pitts, Tammie
Paraprofessional
Pohlman, Sandy
Truancy Officer
Pool, Don
Business Ed Teacher
English Teacher
Primus, Brandi
Special Education Teacher
Pruitt, Chris
Physical Education Teacher
Quinn, Tammy
Bookstore Manager
Ramirez, Guadalupe
English Teacher
Ready, Danna
Special Education Teacher
Reeb, Tom
Social Studies Teacher
Reed, Alexandria
Paraprofessional
Richardson, Ryan
Deans' Assistant
Ridgley, Jill
Math Teacher
Roberts, Chris
Social Studies Teacher
Ruckert, Kelly
Speech & Language Pathologist
Russell, Tim
Social Studies Teacher
Russo, Katherine
Special Education Teacher
Sands, Kim
Math Teacher
Sawyer, Jamie
Social Studies Teacher
Schlesser, Douglas
English Teacher
Sefton, Cylas
Maintenance
Seibel, Fred
Math Teacher
Senter, Lauren
Math Teacher
Shell, Robert
Social Studies Teacher
Siemann, Eric
Social Studies Teacher
Simich, Christopher
English Teacher
Slaughter, Elvis
Paraprofessional
Smith, Doug
Special Education Teacher
Stokes, Bonny
Nurse
Stotts, Sandy
Physical Education Teacher
Streit, Nicole
Activities Director/English Teacher
Sudkamp, Kerry
Science Teacher
Social Studies Teacher
Tarbunas, Richard
Science Teacher
Taylor, Kim
Secretary/Asst. Principal for Pupil Personnel
Tiffy, Matthew
Social Studies Teacher
Tisza, Mike
Physical Education Teacher
Traversa, Steven
Music Teacher
Tripp, David
Maintenance
Valiska, Eric
Social Studies Teacher
Villarreal, Sheryl
Paraprofessional
Wallace, Jamey
Drivers' Education Teacher
Watkins, Lionel
Deans' Assistant
Webb, Mychael
Asst. Principal of Building Control
Welker, Nancy
Physical Education Teacher
Wengren, Judy
Secretary for Building Control
Wiggins, Celeste
Secretary/Asst. Principal for Instruction
Williams, Rae
ISS Teacher
Wolpert, Ann
English/Drama
Woods, Courtney
Paraprofessional
Youell, Edward
Special Education Teacher
Yousef, Sahed
Math Teacher
Zachary, Alainna
Social Worker
Zegarac, Carrie
Math Teacher